bonsaisquad

Wiąz drobnolistny (Ulmus parvifolia)

Wiąz drobnolistny jest bardzo piękną rośliną z małymi liśćmi przydatnymi w sztuce bonsai. Mimo wielu porażek czuję do nich wielki sentyment. Ze względu na powyższe przeszedłem w 100% na uprawę tego gatunku w ogrodzie, gdzie odmiany Yatsubusa i Geisha zimuję z powodzeniem w stanie bezlistnym i zabezpieczoną bryłą korzeniową ( w doniczkach zasypanych korą sosnową). Jak je pielęgnować, podlewać i przycinać? Ten przypadek jest szczególny i warty pochylenia się.

Uprawa w mieszkaniu

W warunkach uprawy w mieszkaniu nie ma prostej odpowiedzi. Na zewnątrz bujnie rosną i stwarzają szanse na pierwsze próby cięcia bez ryzyka utraty drzewka. Źle rosną, gdy są przelewane. Prawdziwe kłopoty zaczynają się wraz ze znaczącym skróceniem dnia i rozpoczęciem sezonu grzewczego w mieszkaniu. Wiąz drobnolistny doskonale zimuje, gdy zrzuci liście, ale w temperaturze pokojowej jest to niemożliwe. Zimowane z liśćmi na głowie nie znoszą zimnych przeciągów, braku słońca i przesuszonego powietrza.

Zalecenia zebrane od największych wyznawców tego gatunku:

  • Stanowisko

Jasne, od maja do września najlepiej na zewnątrz. Od wczesnej jesieni do późnej wiosny należy chronić w pomieszczeniu z jednoczesnym doświetlaniem specjalnymi lampami, typu „grow”. Źle znosi zimę przy kaloryferze. Warto zastosować tacę wypełnioną keramzytem i wodą. Donica nie może być zanurzona w wodzie. Jej nóżki powinny opierać się na kamyczkach nad lustrem wody. Takie rozwiązanie poprawie wilgotność otoczenia rośliny. Zdaję sobie sprawę, że bardzo nieliczni mogą wyłączyć całe pomieszczenie z ogrzewania, tylko dla swoich drzewek.

 Niestety nie potrafię doradzić optymalnej temperatury w mieszkaniu, w okresie jesień-wiosna. Powstało na ten temat tysiące elaboratów, ale niestety znam tylko kilka przypadków w Polsce skutecznej uprawy wiązów drobnolistnych pod dachem.

  • Podlewanie

Dobrze rośnie w podłożu wilgotnym i podlewanym, gdy lekko przeschnie. Słabo znosi okresy przesuszenia gleby, ale też nie znosi przelewania. Na skrajności reaguje podobnie jak na brak światła, czyli zrzuceniem liści. Zanim uschnie lubi powalczyć. Często przechodzi upadki i wzloty.

  • Przesadzanie

Co kilka lat, w zależności od gleby i innych warunków sprzyjających rozwojowi korzeni.

  • Podłoże

Ze względu na specyfikę gatunku wystarczającą mieszanką jest akadama z pumeksem w proporcji jak do bonsai liściastych z naszych gatunków 60:40

  • Przycinanie

W sezonie wegetacyjnym. Należy powstrzymać się od cięcia od jesieni do wiosny. Wtedy najczęściej walczy o życie i nie należy jej osłabiać

  • Nawożenie

Co dwa tygodnie od wiosny do sierpnia, jeśli ma zimować bez liści. Nawóz dedykowany do bonsai lub płynny dla roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniu.

  • Dobra rada

Posiadasz balkon lub taras? Spróbuj uprawy drzew rodzimych w czterech porach roku. Minimalne zabezpieczenie doniczki korą sosnową daje gwarancję przetrwania zimy pod gołym niebem. Wybierz się do szkółki ogrodniczej w celu zakupu materiału na Twoje przyszłe bonsai lub skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro