bonsaisquad

Oliwka europejska (Olea europea)

Oliwki są moją niespełnioną miłością. Mógłbym je oglądać godzinami, ale niestety nie mam. Nie nauczyłem się ich uprawiać, albo raczej nie mam optymalnych warunków do ich uprawy. W warunkach domowych Oliwka europejska może się rozwijać, ale tylko pod warunkiem, że zapewnimy jej zimowy okres spoczynku czyli okolice 5-10 stopni. Jest to warunek bardzo trudny do spełnienia w uprawie domowej. Jedyne miejsce to poddasze domu (czyli już nie mieszkanie), zimna sień lub nieogrzewana klatka schodowa. Znoszą krótkotrwałe przymrozki, czyli ani zaawansowana wiosna, ani wczesna jesień na zewnątrz im nie straszne. Źle znosi zimę przy kaloryferze. Gatunek cudowny, ale z czystym sumieniem nie mogę polecić na parapet przy oknie. Trzymam kciuki za wszystkich śmiałków i pozdrawiam skutecznych wyznawców bonsai z oliwek!

  • Stanowisko

Jasne, od kwietnia do października najlepiej na zewnątrz. Od pierwszych przymrozków należy zimować w temperaturze dodatniej, w nieogrzewanym i jasnym pomieszczeniu

  • Podlewanie

Dobrze rośnie w podłożu wilgotnym i podlewanym, gdy lekko przeschnie. Znosi okresy przesuszenia gleby, ale nie znosi przelewania.

  • Przesadzanie

Co kilka lat, w zależności od gleby i innych warunków sprzyjających rozwojowi korzeni. Odcięte korzenie i gałęzie można z powodzeniem ukorzeniać. Oliwka europejska jest znana z tego, że „ukorzenia się z niczego”.

  • Podłoże

Ze względu na specyfikę gatunku wystarczającą mieszanką jest akadama z pumeksem w proporcji jak do bonsai liściastych z naszych gatunków 60:40 lub z dodatkiem lawy.

  • Przycinanie

W sezonie wegetacyjnym. Należy powstrzymać się od cięcia w okresie spoczynku. Po spełnieniu powyższych doskonale zagęszcza się i z pewnością przeżyje właściciela.

  • Nawożenie

Co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Nawóz dedykowany do bonsai lub płynny dla roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniu.

  • Dobra rada

Posiadasz balkon lub taras? Spróbuj uprawy drzew rodzimych w czterech porach roku. Minimalne zabezpieczenie doniczki korą sosnową daje gwarancję przetrwania zimy pod gołym niebem. Wybierz się do szkółki ogrodniczej w celu zakupu materiału na Twoje przyszłe bonsai lub skorzystaj z oferty naszego sklepu.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro