bonsaisquad

Portulakaria (Portulacaria afra)

Portulakaria podobnie jak Grubosz jajowaty (Crassula ovata), są sukulentami powszechnie nazywanymi drzewkiem szczęścia. Niezależnie od sztuki bonsai są bardzo często uprawiane w naszych mieszkaniach. Ta okoliczność jest wystarczającym dowodem na pomyślność  ich uprawy jako bonsai.  Są nielicznymi, które przetrwają warunki domowe dłużej niż kilka miesięcy. Nasi przyjaciele skutecznie uprawiają i rozmnażają je od wielu lat. W kategoriach trudności są zupełnie przyzwoitym gatunkiem i o dziwo ośmielę się napisać godne polecenia.

  • Stanowisko

Po ustabilizowaniu temperatury powyżej 15 stopni należy uprawiać na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Od września trzeba kontrolować prognozy pogody i chować do pomieszczenia, gdy temperatura może spaść poniżej 15 stopni. Temperatura w okolicach 15 stopni jest optymalna do tzw. zimowania. W sezonie wegetacyjnym drzewko należy obracać co kilka tygodni, inną stroną do światła.

  • Podlewanie

Jak każdy sukulent lubi, gdy podłoże przeschnie. Znosi tygodniowe okresy przesuszenia gleby. Sukulentów nie można przelewać!

  • Przesadzanie

Co kilka lat, w zależności od gleby i innych warunków sprzyjających rozwojowi korzeni.

  • Podłoże

Ze względu na specyfikę gatunku wystarczającą mieszanką jest akadama z pumeksem w proporcji jak do bonsai iglastych z naszych gatunków 50:50. Dobrze znosi powszechnie dostępne mieszanki ogrodnicze torfu z piaskiem.

  • Przycinanie

Dobrze reaguje na cięcie w sezonie wegetacyjnym. Należy powstrzymać się od cięcia od jesieni do wiosny.

  • Nawożenie

Co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Nawóz dedykowany do bonsai lub płynny dla roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniu. Pamiętaj, że lepiej mniej niż za dużo!

  • Dobra rada

Posiadasz balkon lub taras? Spróbuj uprawy drzew rodzimych w czterech porach roku. Minimalne zabezpieczenie doniczki korą sosnową daje gwarancję przetrwania zimy pod gołym niebem. Wybierz się do szkółki ogrodniczej w celu zakupu materiału na Twoje przyszłe bonsai lub skorzystaj z oferty naszego sklepu.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro