bonsaisquad

Modrzewnik Chiński (Pseudolarix amabilis)

Modrzewnik Chiński (Pseudolarix amabilis) Podobnie jak Serissa, Sageretia i Karmona, trudny i chimeryczny gatunek, bardzo słabo znoszący warunki uprawy w mieszkaniach. Krytyczny okres w uprawie to zima. Nie przypominam sobie ani jednego przyzwoitego bonsai z tego gatunku w Polsce. Gatunek popularny w sklepach i marketach ogrodniczych, ale bardzo trudny w uprawie. Śmiałkom pozostaje życzyć jak najdłuższej radości z Modrzewnika w płaskiej doniczce.

  • Stanowisko

Jasne, od maja do września najlepiej na zewnątrz. Od wczesnej jesieni do późnej wiosny należy chronić w pomieszczeniu z jednoczesnym doświetlaniem specjalnymi lampami, typu „grow”. Źle znosi zimę przy kaloryferze. Warto zastosować tacę wypełnioną keramzytem i wodą. Donica nie może być zanurzona w wodzie. Jej nóżki powinny opierać się na kamyczkach nad lustrem wody. Takie rozwiązanie poprawie wilgotność otoczenia rośliny. Zdaję sobie sprawę, że bardzo nieliczni mogą wyłączyć całe pomieszczenie z ogrzewania, tylko dla swoich drzewek.

  • Podlewanie

Dobrze rośnie w podłożu wilgotnym i podlewanym, gdy lekko przeschnie. Słabo znosi okresy przesuszenia gleby, ale też nie znosi przelewania. Reaguje podobnie jak na brak światła zrzuceniem liści.

  • Przesadzanie

Co kilka lat, w zależności od gleby i innych warunków sprzyjających rozwojowi korzeni (trudna sprawa)

  • Podłoże

Ze względu na specyfikę gatunku wystarczającą mieszanką jest akadama z pumeksem w proporcji jak do bonsai liściastych z naszych gatunków 60:40

  • Przycinanie

W sezonie wegetacyjnym. Należy powstrzymać się od cięcia od jesieni do wiosny. Wtedy najczęściej walczy o życie i nie należy jej osłabiać

  • Nawożenie

Co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Nawóz dedykowany do bonsai lub płynny dla roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniu.

  • Dobra rada

Posiadasz balkon lub taras? Spróbuj uprawy drzew rodzimych w czterech porach roku. Minimalne zabezpieczenie doniczki korą sosnową daje gwarancję przetrwania zimy pod gołym niebem. Wybierz się do szkółki ogrodniczej w celu zakupu materiału na Twoje przyszłe bonsai lub skorzystaj z oferty naszego sklepu.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro