Karmona drobnolistna (Carmona microphylla)
Karmona drobnolistna to bardzo trudny i chimeryczny gatunek, źle znosi warunki uprawy w mieszkaniach. Mimo wielu naszych prób, nigdy nie przeżyła roku. Krytyczną zawsze była zima. Nie znam przypadku wartościowego bonsai z tego gatunku w Polsce. Popularny, ale trudny w uprawie gatunek.
- Stanowisko
Jasne, od maja do września najlepiej na zewnątrz. Od wczesnej jesieni do późnej wiosny należy chronić w pomieszczeniu z jednoczesnym doświetlaniem specjalnymi lampami, typu „grow”. Karmona drobnolistna źle znosi zimę przy kaloryferze. Warto zastosować tacę wypełnioną keramzytem i wodą. Donica nie może być zanurzona w wodzie. Jej nóżki powinny opierać się na kamyczkach nad lustrem wody. Takie rozwiązanie poprawie wilgotność otoczenia rośliny. Zdaję sobie sprawę, że bardzo nieliczni mogą wyłączyć całe pomieszczenie z ogrzewania, tylko dla swoich drzewek.
- Podlewanie
Dobrze rośnie w podłożu wilgotnym i podlewanym, gdy lekko przeschnie. Słabo znosi okresy przesuszenia gleby, ale też nie znosi przelewania. Na skrajności reaguje podobnie jak na brak światła – zrzuca liście.
- Przesadzanie
Co kilka lat, w zależności od gleby i innych warunków sprzyjających rozwojowi korzeni.
- Podłoże
Ze względu na specyfikę gatunku wystarczającą mieszanką jest akadama z pumeksem w proporcji jak do bonsai liściastych z naszych gatunków 60:40
- Przycinanie
W sezonie wegetacyjnym. Należy powstrzymać się od cięcia od jesieni do wiosny. Wtedy Karmona drobnolistna najczęściej walczy o życie i nie należy jej osłabiać
- Nawożenie
Co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Nawóz dedykowany do bonsai lub płynny dla roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniu.
- Dobra rada
Posiadasz balkon lub taras? Spróbuj uprawy drzew rodzimych w czterech porach roku. Minimalne zabezpieczenie doniczki korą sosnową daje gwarancję przetrwania zimy pod gołym niebem. Wybierz się do szkółki ogrodniczej w celu zakupu materiału na Twoje przyszłe bonsai lub skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego.