bonsaisquad

Sklep

Oferta

Kilka wskazówek i informacje porządkowe

Warsztaty bonsai, czyli zajęcia praktyczne mają wielką moc edukacyjną. W Sowinscy Bonsai Squad organizujemy warsztaty grupowe, dla firm, rodzinne oraz indywidualne. Nasz Skład- pracownia- jest miejscem, w którym często wykonujemy brudne prace sezonowe. Rozsypana gleba, mieszanki, obcięte korzenie lub gałęzie są normalną częścią w tej pracy. Nie oczekuj sterylnych warunków. Posprzątaj swoje miejsce pracy po warsztatach, a najlepiej na bieżąco – w trakcie pracy. Pomieszczenie możemy ogrzać, ale nie posiada klimatyzacji. Ubiór dostosuj do warunków pogodowych. TERMINY

 

Warsztaty bonsai grupowe

Pracujesz w grupie 8 osobowej, w której nie ma takich samych drzew/przypadków. Wszystkie są omówione z należytą starannością i sztuką. Poświęcając swoje środki i czas warto to wykorzystać. W składzie nie ma sztywnych zasad w trakcie warsztatów bonsai, ale im bardziej się skoncentrujesz i im więcej czasu poświęcisz na przypadki/drzewa pozostałych osób, tym więcej się nauczysz. Nawet jeśli pozostali uczestnicy pracują na mało interesujących cię gatunkach, to posłuchaj. Jestem przekonany, że tak jak mój gust i ulubione gatunki ewoluowały, tak i Twój się zmieni. Wiedza uzyskana na przypadkach koleżanek lub kolegów przyda się wtedy jak znalazł.

Warsztaty bonsai grupowe -jednodniowe

Warsztaty bonsai jednodniowe zaczynają się o 9 rano, a kończą o 18. To nie oznacza, że o 9 zamykamy bramę, a o 18 zamykamy, jednak muszą być jakieś ramy spotkania.

W ramach naszych warsztatów bonsai zapewniamy napoje zimne i gorące, obiad i drobne przekąski.

Narzędzia, donice, podłoża nie są wliczone w cenę warsztatów bonsai. Pracujesz swoimi narzędziami i wykorzystując przygotowane wcześniej materiały. Bezpośrednio przed lub po warsztatach możliwe są zakupy z naszej oferty sklepowej. Najlepiej zgłoś wcześniej zapotrzebowanie na druty, narzędzia, substraty itp.

 Warsztaty bonsai rodzinne i/lub dla dzieci

Potraktuj je w kategoriach zabawy i rodzinnej rozrywki. Gwarantujemy twórcze przeżycie wspólnej soboty. Ze względu na stały harmonogram dla grup, terminy i warunki dostosujemy indywidualnie.

Warsztaty dla firm

Przez 20 lat dotychczasowej pracy zawodowej, spędziłem na szkoleniach, w tym wyłącznie integracyjnych, przynajmniej kilka miesięcy. Wszystkie były takie same. Nudne i zawsze prowadziły do baru. Warsztaty bonsai w Składzie mogą być dużą odskocznią od tych dotychczasowych, wprowadzić w zupełnie nowy świat sztuki, ale co najważniejsze naprawdę twórcze. Wieczorem, po warsztatach … Kraków nocą jest piękny, długi i szeroki. Ze względu na stały harmonogram warsztatów bonsai grupowych, terminy i warunki dostosujemy indywidualnie.

 Warsztaty bonsai dwudniowe

Zdajemy sobie sprawę, że dojazd do KRK jest dla wielu z Was uciążliwy. Jeżeli uznasz, że podróż w dwie strony i wielogodzinne warsztaty to zbyt wiele jak na jeden dzień to daj znać. Pomożemy w zorganizowaniu noclegu. Druga opcja to warsztaty sobota + niedziela. Zapewniamy wszystko to co w jednodniowych, a zniżka zrekompensuje częćciowy koszt noclegu w pobliskim hotelu. W takim wariancie możliwa jest też tzw. integracja (cokolwiek to znaczy).

UWAGA! Wszyscy jesteśmy dorośli, dlatego Skład nie bierze odpowiedzialności za ewentualne przypadki losowe lub te „na własną prośbę”…

Warsztaty indywidualne

Sztuka bonsai dla wielu osób jest odskocznią od zgiełku w życiu codziennym. Nie wszyscy chcą pracować w grupie, która przecież rządzi się swoimi prawami. Zdarza się tak, że charakter prac lub zaawansowanie drzewa wręcz uniemożliwiają wykonanie pracy na warsztatach bonsai grupowych. Im bardziej skomplikowane, tym bardziej sugerujemy spotkanie w cztery oczy. Warsztaty bonsai odbywają się głównie w weekendy, ale indywidualne organizujemy również w tygodniu. Ze względu na stały harmonogram warsztatów bonsai grupowych, terminy i warunki dostosujemy indywidualnie.

 

Warsztaty bonsai i serwis drzew poza Składem

Zaplecze Składu (w tym sklep) umożliwia zrealizowanie programu w 100%. Nie jest to jednak ograniczenie. Jesteśmy w stanie zrealizować każdy racjonalny pomysł, w każdym miejscu w Polsce. Ze względu na stały harmonogram warsztatów bonsai grupowych w Składzie, terminy i warunki dostosujemy indywidualnie.

Wprowadzenie do sztuki bonsai – warsztaty dla początkujących

Są szansą na zwiedzenie ogrodu- jednej z największych, a być może największej kolekcji bonsai w Polsce. Z doświadczenia wiem, że wstęp do bonsai w takim otoczeniu jest najlepszym ABC Bonsai. Dowiesz się jak rosną drzewa w doniczkach (fizjologia, podłoża, nawożenie, podlewanie, zimowanie, ograniczenia, szanse i zagrożenia), jak wykorzystać pory roku w bezpiecznej uprawie bonsai (kalendarz prac bonsai), oraz od czego zacząć (zestaw must have: polecane gatunki i minimalny zestaw do opieki). Warsztaty bonsai dla początkujących są spotkaniami jednodniowymi w godzinach 9-18.

Zapewniamy napoje zimne i gorące, obiad i drobne przekąski.

Koszt 300zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

– odbiór osobisty

Bezpośrednio przed lub po warsztatach możliwe są zakupy z naszej oferty sklepowej.

warsztaty bonsai

 

Warsztaty bonsai w ramach kalendarza prac bonsai

Prace wiosenne

obejmują przesadzanie i pracę na korzeniach. Są warsztatami w rytmie kalendarza prac bonsai. Przed warsztatami wybierz drzewo lub dwa, przygotuj doniczki, druty do przymocowania rośliny w doniczce oraz przesiane podłoże i przetarte sfagnum. Rozpoczynamy omówieniem roślin i możliwych prac do wykonania. W zależności od wielkości drzewa możliwe jest przesadzenie 1 dużej lub 2 mniejszych rośliny na osobę. Przy grupie 8 osobowej zobaczysz kilkanaście różnych przypadków, które ułatwią ci pracę we własnej kolekcji.  Poznasz cały proces przesadzania, który minimalizuje związany z nim stres drzewa.

Warsztaty jednodniowe w godzinach 9-18.

Zapewniamy napoje zimne i gorące, obiad i drobne przekąski.

Koszt 350zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

– odbiór osobisty

warsztaty bonsai prace wiosenne przesadzanie bonsai

 

Prace letnie

a)czyli przesadzanie lub b)cięcie letnie bonsai. Są warsztatami w rytmie kalendarza prac bonsai. Przed warsztatami wybierz drzewo lub dwa, przygotuj narzędzia, a w przypadku przesadzania jak powyżej czyli: doniczki, druty do przymocowania rośliny w doniczce oraz przesiane podłoże i przetarte sfagnum. Rozpoczynamy omówieniem roślin i możliwych prac do wykonania. W zależności od wielkości drzewa możliwe jest przycięcie lub przesadzenie 1 dużego i skomplikowanego, lub nawet 3 mniejszych drzew na osobę. Pamiętaj, że warsztaty w grupie 8 osobowej umożliwią ci poznanie wielokrotności przypadków. Im więcej, tym lepiej zrozumiesz schemat działania, a z każdym kolejnym przypadkiem zaczniesz powoli rozumieć również prace na nietypowych gałęziach.

Warsztaty jednodniowe w godzinach 9-18.

Zapewniamy napoje zimne i gorące, obiad i drobne przekąski.

Warsztaty cięcie letnie drzew liściastych i iglastych

Koszt 350zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

– odbiór osobisty

Warsztaty przesadzanie letnie

Koszt 350zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

warsztaty bonsai prace letnie przycinanie bonsai

 

Prace jesienne

w tym cięcie sosen oraz modrzewi i cięcie na 3 i 4 pąki. Są warsztatami w rytmie kalendarza prac bonsai. Przed warsztatami wybierz drzewo lub dwa i przygotuj narzędzia. Rozpoczynamy omówieniem roślin i możliwych prac do wykonania. W zależności od wielkości drzewa możliwe jest przycięcie od 1 do 3 mniejszych drzew na osobę. Przypominam, że warsztaty w grupie 8 osobowej umożliwią ci poznanie wielokrotności przypadków. Im więcej, tym lepiej zrozumiesz schemat działania, a z każdym kolejnym przypadkiem zaczniesz powoli rozumieć również prace na nietypowych gałęziach.

Warsztaty jednodniowe w godzinach 9-18.

Zapewniamy napoje zimne i gorące, obiad i drobne przekąski.

Koszt 350zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

– odbiór osobisty

warsztaty bonsai prace jesienne przycinanie bonsai

 

Formowanie drzew iglastych

Warsztaty grupowe, jak nazwa wskazuje z cyklu tych, które wydają się najbardziej twórczymi. Pamiętaj, że na to trzeba sobie jednak zapracować sezonowymi pracami i codzienną pielęgnacją. Przed warsztatami wybierz drzewo i przygotuj druty oraz narzędzia. Omówimy mocne i słabe strony rośliny, a następnie technikę zakładania drutu. W zależności od stopnia zaawansowania rośliny otworzymy ją do słońca, wstępnie ułożymy lub ukształtujemy koronę bonsai. Z mojego doświadczenia wynika, że po wspólnym założeniu drutu na jednej gałęzi, możliwa jest praca samodzielna, podczas której etapami omawiam postęp i odbieram wykonaną pracę. Przy roślinach skomplikowanych, dużych i rozbudowanych nie oczekuj skończonego rezultatu. Na takie drzewa zarezerwuj warsztaty indywidualne. Być może jeden cały dzień nie wystarczy na poprawne zadrutowanie i precyzyjne ułożenie gałęzi. Warunki warsztatów z takimi drzewami ustalimy indywidualnie.

Wracając do grupowych, jeśli potrafisz poprawnie zadrutować roślinę, to przygotuj ją samodzielnie  w domu. Będziesz do przodu 4-5 godzin i z pewnością uda się ją ułożyć zgodnie ze sztuką.

Koszt 350zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

– odbiór osobisty

warsztaty bonsai formowanie drzew iglastych

 

Kazari

czyli prawda i kwintesencja bonsai- „to piękne otwarte drzwi. Przed nimi ugór i błoto, ale jak się wejdzie do środka, to ściany są całe ze złota”. Tematem będą elementy tradycji, historii, zwyczajów i estetyki japońskiej, które będą wstępem do długiego procesu studiowania nazywanego drogą krajobrazu. Nie ma opracowania, które byłoby pomocne w przygotowaniu Ci się do tych zajęć. Aby zrozumieć o co w tym chodzi, zgromadziłem kilkadziesiąt książek o kulturze, sztuce, zwyczajach i historii Japonii. W każdej jest coś, co ułatwia interpretację kazari ustawianych przez największych mistrzów. Nie obiecuję, że wszystko wyjaśnię, ale otworzę Ci oczy i umożliwię stawianie dalszych kroków w kazari w czterech, a w zasadzie w 5 porach roku.

Warsztaty jednodniowe w godzinach 9-18.

Zapewniamy napoje zimne i gorące, obiad i drobne przekąski.

Koszt 350zł – płatność przez sklep – Produkty SBS/Wejściówki na warsztaty

– odbiór osobisty

warsztaty bonsai kazari saburo kato bonsai

Podsumowanie

Pamiętaj, że w tym roku uzyskujesz rezultaty uprawy z roku poprzedniego. Nie oczekuj zatem nadzwyczajnych rezultatów. Wstępujesz w pierwszy rok, aby nauczyć się technik stosowanych w rytmie pór roku. Wiosna jest doskonałym początkiem do pozbycia się błota z bryły korzeniowej i uzyskanie wielokrotności pąków jeszcze w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym. Na pozostałe rezultaty kalendarza prac bonsai przyjdzie poczekać do przyszłych sezonów. Bez filcu w korzeniach nie ma wielokrotności pąków, a co za tym idzie rozwiniętych z nich linii. Gdy roślina nie rozwija się w takim rytmie, to nie ma co ciąć i pozostaje marna wegetacja z uszczykiwaniem i utrzymywaniem formy, która w najlepszym wypadku stoi w miejscu. Nasze życie jest krótsze od życia drzew. Czas start!

Podziel się swoimi uwagami przed wyjazdem.

Bez feedbacku nie ma zmian i postępu w organizacji. Jedynym niezmiennym elementem naszych warsztatów są prace sezonowe zgodne z cyklem życia drzew i porami roku.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro