bonsaisquad

narzędzia do bonsai

Narzędzia do bonsai- jakie wybrać i do czego służą?

Narzędzia do bonsai są wyspecjalizowanymi narzędziami, które powstały w wielowiekowym procesie ich doskonalenia. Niektóre są wielofunkcyjne, ale większość jest dedykowana do precyzyjnej pracy w poszczególnych partiach rośliny. Wszelkie próby naginania ich przeznaczenia, prowadzą do uszkodzenia i utraty wartości i przydatności początkowej. Od zwykłego stępienia ostrza (pół biedy), przez wyszczerbienie, skrzywienie (często nieodwracalne rozregulowanie zbieżności ostrzy, niezbędnej do precyzyjnego i czystego cięcia) po złamanie.

Tu znajdziesz nasz odcinek z opisem przydatnych narzędzi w pracy z bonsai.

UWAGA!

Niektóre narzędzia do bonsai możesz usprawnić/zreperować sam. Np., poluzowanie na nicie można bez problemu zlikwidować przez delikatne (z wyczuciem) uderzenie młotkiem. Najlepiej ustawić narzędzie na stalowym przedmiocie lub młotku, a drugim delikatnie puknąć w nit. Lepiej słabiej niż zbyt mocno, ponieważ zbyt duże spłaszczenie nitu powoduje równie zły efekt, co poluzowanie. Nie da się takim zblokowanym/sklepanym narzędziem płynnie pracować. 

Niektóre narzędzia do bonsai są niezbędne na starcie przygody z bonsai, a inne możesz dokupić z czasem. Jak wspomnaiłem w proponowanym filmie, są też doskonałym pomysłem na prezent. Zamówienie (podrzucenie pomysłu) u bliskich i rodzinna zrzutka skutkują miłymi niespodziankami pod choinką lub w prezencie urodzinowym 🙂

Cena, a jakość narzędzi do bonsai

Cena odpowiada zarówno ich skuteczności jak i wytrzymałości narzędzi do bonsai. Pamiętaj, aby nigdy nie wystawiać ich na próby, tj., broń Boże, nie mieszać przeznaczenia, np. cięcie drutu nożyczkami do gałęzi, lub bardzo grubych gałęzi i pni, kleszczami konkawe. To zawsze kończy się źle, a winę zrzuca się niesprawiedliwie, wyłącznie na producenta. Krótko mówiąc odradzam pośpiech w podejmowaniu decyzji przy pracy, ale też przy wyborze jakości narzędzi do bonsai i ich producenta. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim wybierze się odpowiedni dla siebie SET.

Drut przecianaj kleszczami do drutu, a brube gałęzie i pnie ręczną piłą ogrodniczą, lub do bonsai! Narzędzia do bonsai nie są pancerne!

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro