bonsaisquad

jak dbać o narzędzia

Szybki poradnik jak dbać o narzędzia do bonsai.

  1. Zawsze używaj narzędzi zgodnie z przeznaczeniem, do jakiego zostały wyprodukowane. Przeczytaj również artykuł „Narzędzia do bonsai” w kategorii ABC bonsai.
  2. Narzędzia do bonsai nie są niezniszczalne, dlatego nie rzucaj nimi. Pracuj nad stołem, aby unikać upadków z wysokości.
  3. Usuwaj na bieżąco ogniska rdzy, żywicę i nagar z soków. Gąbki i inne specjalistyczne czyściwa robią to bardzo skutecznie. Sprężone powietrze i smar do łańcuchów  pomagają w usunięciu zabrudzeń osi i styku na śrubie lub nicie. Dzięki temu narzędzia pracują płynnie i skutecznie.
  4. Unikaj wody w pracy z narzędziami ze stali czarnej. Po pracy w ogrodzie niezwłocznie wycieraj je do sucha. Jeśli ogród jest twoim miejscem pracy, to rozważ narzędzia ze stali nierdzewnej.
  5. Używaj różnej gradacji kamienia do ostrzenia. Wstępne/naprawcze, z usuwaniem wyszczerbień-niską gradacją np. 400-700, właściwe np. 1000-3000, polerowanie krawędzi 8000-10000.
  6. Dezynfekuj ostrza przed użyciem. Denaturat, steril i inne preparaty do dezynfekcji robią to skutecznie. Najtańszym jest denaturat. Do tego celu jest zupełnie wystarczający.
  7. Po sezonie oczyść, naostrz i zabezpiecz olejem roślinnym.

Teraz, gdy już wiesz jak dbać o narzędzia, zastanów się nad własnym zestawem narzędzi 🙂

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro