Jak podlewać bonsai i utrzymywać komfort wodny w doniczce ?
Podlewanie bonsai- pięć najważniejszych porad
Podstawą sukcesu w sztuce pielęgnacji bonsai są dostawy na czas. Każde bonsai jest inne. Różnice wynikają z wielkości, gatunku, kondycji bonsai, składu i struktury gleby, w tym czasu jaki minął od przesadzenia, oraz od wielkości doniczki, w której rośnie. Dlatego też podlewanie bonsai tak samo, mimo zróżnicowanej kolekcji, bez uwzględnienia powyższych różnic i według naszego trybu życia, jest najczęstszym błędem. Najlepsza pora na podlewanie bonsai jest wtedy, kiedy drzewko wody potrzebuje. Niezależnie od pory roku. Oczywiście intensywność podlewania latem jest inna niż zimą, a rano inna niż po południu czy wieczorem. Jednak zawsze nadrzędną zasadą podlewania bonsai, jest zasada podlewania na czas i zgodnie z potrzebami bonsai. Jest to najczęściej rozbieżne z trybem życia większości pracujących ludzi, dlatego jest najtrudniejszym zagadnieniem w sztuce uprawy bonsai. Największym problemem są wysokie temperatury i długość operowania słońca od maja do września. Poniżej sześć wskazówek dotyczących podlewania:
- Stosuj najlepszą mieszankę do bonsai, która zapewnia komfort wodny, czyli utrzymuje najdłużej wodę w składzie mieszanki (bez zalegania w doniczce),
- Rozkładaj warstwę sfagnum(torfowiec) lub/i mchu na powierzchni podłoża, dzięki czemu ograniczysz parowanie z doniczki i zapas wody roślina zużyje w procesie fotosyntezy.
- Lepiej podlać za dużo niż nie podlać! Podlewanie bonsai wykonuj obficie rano i po południu, a nie wieczorem. Jeśli posiadasz kolekcję bonsai w rozmiarze większym niż mame i shohin, to podlanie bezpośrednio po przyjściu z pracy powinno wystarczyć.
- Podlewanie bonsai na raty, jest najlepszym sposobem na skuteczne wypełnienie podłoża wodą w całej doniczce. Podlewaj według zasady podlej i wróć za chwilę, aby podlać ponownie.
- W celu obniżenia temperatury otoczenia w upalne dni, polewaj wodą korony drzew, stoły i słupki, na których są ustawione bonsai.
- Zanim podlejesz z nadgorliwości kolejny raz, sprawdź dłonią powierzchnie w doniczce. Suche podłoże przykryte sfagnum lub mchem jest ostre i gorące, natomiast mokre jest miękkie i chłodne. Podlewanie bonsai gdy podłoże jest mokre jest błędem!