bonsaisquad

Przedmiotem odcinka w naszym kanale Youtube jest odcięcie i posadzenie w nowym pojemniku odkładu powietrznego na klonie palmowym Deshojo. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek jak zrobić odkład powietrzny. Wkrótce zrealizuję odcinek przedstawiający ten zabieg krok po kroku.


 

Co to jest odkład powietrzny na drzewie?

Odkłady powietrzne to metoda rozmnażania drzew, polegająca na wykorzystaniu pędów lub gałęzi do uzyskania nowych roślin. Stosuje się ją w przypadku rzadkich lub wyjątkowych drzew lub krzewów.

Termin na skuteczny odkład powietrzny.

Najlepszy, sprawdzony w SBS termin udanych odkładów powietrznych to druga połowa kwietnia i długi majowy weekend. Znam też terminy wcześniejsze, czyli nie w pełnym liściu, a przed rozwinięciem pąków. Nie sprawdzałem jednak tego sposobu w Składzie Sowińskich.

Jak to zrobić?

Najlepszą metodą jest prostopadłe ściągnięcie paska kory na gałęzi lub pniu o grubości minimum 1cm. Mniejszą średnice łatwo złamać i najczęściej nie jest to część rośliny warta uwagi pod kątem uprawy bonsai. Aby wykonać odkłady powietrzne, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

Wybierz zdrową gałąź lub pęd o grubości najlepiej 2-3 cm. Upewnij się, że gałąź ta jest w dobrym stanie zdrowotnym. Sprawdź czy znajduje się w miejscu, w którym łatwo można przeprowadzić operację odkładu.

  1.  

Wykonaj dwa równoległe nacięcia w odległości od siebie około 2-3 cm. Użyj sterylnego i ostrego noża lub nożyka do tapet. Nacięcie wykonaj w poprzek (prostopadle) gałęzi.

  1.  

Na odsłoniętym do gołego drewna naciętym fragmencie gałęzi umieść ukorzeniacz oraz mokry mech torfowiec. Następnie owiń go folią lub woreczkiem z tworzywa sztucznego, aby utworzyć namiastkę doniczki. Można zastosować akadamę i doniczkę. W przypadku gatunków, które gwałtownie rozwijają kalus zastosuj dodatkowo drut aluminiowy. Opaska z drutu uniemożliwi połączenie się dwóch odseparowanych od siebie nacięciem części gałęzi. Drut miedziany stopuje rozwój korzeni!

Przypnij folię lub doniczkę do gałęzi za pomocą drutu lub mocnej taśmy, aby ją utrzymać na miejscu.

Odczekaj kilka tygodni- miesięcy, aż pojawią się korzenie. Aby sprawdzić, czy korzenie się pojawiły, można delikatnie usunąć woreczek lub folię i sprawdzić stan nacięcia.

Gdy korzenie osiągną około kilka cm długości, lub wypełnią tymczasową doniczkę, odetnij gałąź poniżej miejsca, gdzie pojawiły się korzenie.

Przesadź nową roślinę do doniczki z mieszanką akadamy i pumeksu. Następnie umieść ją w miejscu z umiarkowanym nasłonecznieniem i wilgotnością.

Pamiętaj, że nie wszystkie gatunki drzew nadają się do rozmnażania za pomocą odkładów powietrznych. Najlepiej wykonywać odkłady powietrzne na drzewach liściastych, takich jak klony, wiązy, graby, jabłonie, grusze, morele czy czereśnie.

Odkład doniczka na doniczce.

Jeśli planujesz odkład na grubej lub dużej części rośliny spróbuj odkładu donica na donicy. Stosuję to na drzewach szczepionych, gdy chcę uzyskać jednorodne drzewo. W takim przypadku prawdopodobnie (najczęściej) stracisz podkładkę, na której była zaszczepiona interesująca odmiana. Odcięcie wykonuję po kilku latach od wykonania odkładu powietrznego. W pierwszym roku warto zabezpieczyć na zimę taki odkład. Temperatura nieco powyżej zera stopni Celsjusza jest optymalna dla nowej rośliny. W drugim roku daje radę bez problemów.

Pełna wersja odcinka z komentarzem, dostępna jest dla naszych Patronów:

http://www.patronite.pl/sowinscybonsaisquad

W poprzednim sezonie pokazałem podobny udany zabieg na klonie palmowym Shishigashira.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro