bonsaisquad

Serissa cuchnąca (Serissa foetida)

zwana przez swoje liczne i drobne kwiatki drzewem tysiąca gwiazd. Trudny i chimeryczny gatunek, z innej niż nasza strefy klimatycznej, bardzo słabo znoszący warunki uprawy w mieszkaniach. Mimo szczerych chęci, dużego doświadczenia i wielu prób Serissa cuchnąca nigdy nie przeżyła u nas pełnego roku. Krytyczną zawsze była zima. Nie przypominam sobie też ani jednego przypadku w Polsce, który widziałbym dwa razy… Popularny, ale trudny w uprawie gatunek.

Warunki uprawy

  • Stanowisko

Serissa cuchnąca lubi stanowisko jasne, a od maja do września najlepiej uprawiać ją na zewnątrz. Od wczesnej jesieni do późnej wiosny należy chronić w pomieszczeniu z jednoczesnym doświetlaniem specjalnymi lampami, typu „grow”.  Źle znosi zimę przy kaloryferze. Warto zastosować tacę wypełnioną keramzytem i wodą. Donica nie może być zanurzona w wodzie. Jej nóżki powinny opierać się na kamyczkach nad lustrem wody. Takie rozwiązanie poprawie wilgotność otoczenia rośliny.

  • Podlewanie

Raczej w podłożu wilgotnym i podlewanym, gdy lekko przeschnie. Słabo znosi okresy przesuszenia gleby, ale też nie znosi przelewania. Na przelanie i przesuszenie reaguje podobnie jak na brak światła, czyli zrzuceniem liści.

  • Przesadzanie

Co kilka lat, w zależności od gleby i innych warunków sprzyjających rozwojowi korzeni.

  • Podłoże

Ze względu na specyfikę gatunku wystarczającą mieszanką jest akadama z pumeksem w proporcji jak do bonsai liściastych z naszych gatunków 60:40

  • Przycinanie

W sezonie wegetacyjnym. Należy powstrzymać się od cięcia od jesieni do wiosny. W tym okresie Serissa cuchnąca najczęściej walczy o życie i nie należy jej osłabiać.

  • Nawożenie

Co dwa tygodnie od wiosny do jesieni. Nawóz dedykowany do bonsai lub płynny dla roślin doniczkowych uprawianych w mieszkaniu.

  • Dobra rada

Posiadasz balkon lub taras? Spróbuj uprawy drzew rodzimych w czterech porach roku. Minimalne zabezpieczenie doniczki korą sosnową daje gwarancję przetrwania zimy pod gołym niebem. Wybierz się do szkółki ogrodniczej w celu zakupu materiału na Twoje przyszłe bonsai lub skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro