bonsaisquad

akadama i pumeks

Jakie jest najlepsze podłoże do uprawy bonsai?

Podłoże do bonsai jest godne polecenia, gdy :

  • zapewnia komfort wodny rośliny w ciągu upalnych dni oraz szybki odpływ nadmiaru wody z doniczki w trakcie długich opadów deszczu,
  • umożliwia wymianę powietrza w bryle korzeniowej,
  • korzystnie wpływa na proces dzielenia się korzeni i miniaturyzacji bryły korzeniowej,
  • jest podstawą do bezstresowego wzrostu i funkcjonowania bonsai, czyli rośliny ograniczonej wielkością doniczki,
  • oraz podłoże, w którym można uzyskać szybkie efekty uprawy bonsai. Szybkie, czyli nie po 10, czy 15 latach uprawy, ale widoczne już po kilku latach. Nasze życie jest krótsze od większości gatunków wykorzystywanych w sztuce bonsai, dlatego warto wykorzystywać rozwiązania, które są sprawdzone od wielu pokoleń.

Podłoże do bonsai, a efekty

Profesjonaliści w Japonii zoptymalizowali to zagadnienie również po to, aby jak najszybciej uzyskiwać odpowiednie rezultaty. Te, przekładają się przecież na takie cechy bonsai jak:

  • ogólny wygląd,
  • wielkość drzewa,
  • jakość bonsai,
  • mochikomi,
  • grubość pnia,
  • nebari-nasady pnia,
  • a w ostateczności na atrakcyjność bonsai (oferty) i korzyści finansowe.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że drzewa w doniczkach dopóki żyją, nigdy nie przestają rosnąć. Bonsai nie jest gotową i skończoną rzeźbą, broń Boże zabawką. Jest żywym i przez całe życie rozwijającym się organizmem. Ta cecha umożliwia jego ciągły rozwój, daje szanse na lepsze efekty w uprawie bonsai, poprawę błędów, które popełniło się w przeszłości, adaptację do nowych warunków otoczenia i wieloletnią radość z uzyskiwanych coraz lepszych rezultatów uprawy bonsai. Wszelkie próby utrzymywania raz ukształtowanego bonsai są daremne, a wręcz sprzeczne z filozofią sztuki bonsai.

Młode rośliny bonsai uprawia się zupełnie inaczej niż zaawansowane i bardzo stare bonsai. Doświadczony bonsaista wykorzystuje ten charakter wzrostu poprzez umiejętne przekierowanie energii rośliny w miejsca, na których rozwoju mu zależy. Umożliwia to między innymi najlepsze podłoże do bonsai.

Tak powstaje najlepsze podłoże do bonsai bonsai. Przesiewanie i frakcjonowanie akadamy i pumeksu.

Najlepsze podłoże do bonsai

W naszym ogrodzie polegamy w 100% na sprawdzonym od 20 lat substracie , składającym się z dwóch niezastąpionych składników : akadamy i pumeksu, zwanego także bimsem.

UWAGA!

nie uprawiamy azalii, które doskonale rosną w lekko kwaśnych mieszankach uwzględniających podłoże typu kanuma.

Akadama

akadama  jest ilastą glebą lessową, którą przetwarza się dla uzyskania gruzełkowatej struktury cechującej się doskonałą nasiąkliwością, przy jednoczesnym doskonałym odprowadzaniu nadmiaru wody i wymianie powietrza w podłożu. Warto zaznaczyć, że produktów gotowych nazywanych akadama jest bardzo dużo, ale nie wszystkie nadają się do skutecznej uprawy bonsai. W Japonii produkuje się akadamę również do roślin doniczkowych, która rozpada się w pył i nie spełnia cech przydatnych w uprawie bonsai. Wszystko zależy od surowca i technologii uzyskania produktu ostatecznego. 

Nie wystarczy obrazek z bonsai na worku. Konieczny jest opis hard i minimum dwa paski (double line) do roślin młodych, a najlepiej 3 czerwone paski, czyli triple red line super hard -najlepsza do uprawy bonsai i moim zdaniem obowiązkowa do najlepszych drzew. Niezależnie czy będzie to akadama twarda, czy super twarda, trzeba ją przesiać na frakcje i odsiać pył. Yamadori, sosny i rośliny w rekonwalescencji najlepiej rosną w największych frakcjach. Średnia ma najszersze zastosowanie , ponieważ dobrze rosną w niej wszystkie bonsai, w tym dobrze podlewane sosny. Najmniejszą frakcję stosuję do najmniejszych doniczek i kusamono, natomiast pył można zmieszać z keto.

Akadama typu super hard (trzy linie)

W swojej uprawie nigdy nie mieszam frakcji, ani też nie stosuję warstw z różnych frakcji wewnątrz doniczki. Akadama ma niewielką zdolność magazynowania soli mineralnych (sorbcja i buforowość gleby), dlatego wymaga odpowiedniego nawożenia. Jednocześnie jest to zagrożenie i pewna korzyść. Nieodpowiednie, czyli nadmierne i jednorazowe dostarczenie nawozu może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego chwilowego przenawożenia rośliny, a z drugiej strony  cechy fizyko-chemiczne są pewnym ratunkiem, ponieważ z łatwością można wypłukać nadmiar nieuważnie dostarczonego do doniczki nawozu. Wystarczy obficie podlać roślinę, a nadmiar wody odpłynie wraz z przedawkowanym nawozem. Kolejne dawkowanie powinno być bardziej rozsądne i przemyślane. Dzięki agregacji czyli łączeniu się pojedynczych bryłek w większą całość i cechach strukturalnych stwarza doskonałe warunki wzrostu korzeni, ale co najważniejsze  do wzrostu  bonsaiowego korzeni, czyli tzw. filcu. 

Akadama typu hard

Pumeks

pumeks (bims) to materiał pochodzenia wulkanicznego, który cechuje bardzo duża porowatość. Jest lekki i tani, a jego struktura sprawia, że jest doskonałym wypełniaczem i uzupełniaczem w mieszance z akadamą. Używam go w mieszankach z akadamą, w odpowiednich proporcjach, ale też opisanych frakcjach. Jest również najlepszym, budżetowym rozwiązaniem do yamadori i roślin w tzw. rekonwalescencji. Ma też szczególną cechę, mianowicie nie rozpada się i można go odzyskiwać z odpadów po przesadzaniu. Po przesianiu z pyłu po rozpadniętej akadamie i resztek korzeni, jest pełnowartościowym składnikiem kolejnego podłoża.

Proporcje akadamy i pumeksu w podłożach bonsai

Stosujemy następujące mieszanki akadamy i pumeksu:

  • akadama i pumeks w proporcji: 50/50 dla roślin iglastych
  • akadama i pumeks w proporcji: 60/40 dla roślin liściastych

Dlaczego stosujemy inną, mniejszą/większą ilość poszczególnych składników?

Wynika to z zapotrzebowania tych gatunków na wodę i ich komfortu wzrostu w doniczkach. Umożliwia też względne zapanowanie nad najistotniejszym zagadnieniem w uprawie drzew w doniczkach jakim jest- podlewanie bonsai.

Mieszanki składające się z akadamy i pumeksu spełniają wszystkie, powyższe cechy doskonałego podłoża do uprawy bonsai, dlatego przykrywają wady jakimi są cena i słabe wiązanie związków chemicznych (nawozów). Im lepsza akadama tym, droższa, ale też dłużej zachowuje swoją strukturę, czyli nie zamienia się w błoto. Ostatnim argumentem i jednocześnie bardzo istotnym jest fakt, że mieszanki akadamy i pumeksu nie niszczą narzędzi. Zarówno ich ostrzy jak i ich zbieżności. Dzięki temu nawet narzędzia dla początkujących, mogą służyć przez wiele lat.

Translate »
Select your currency
PLN Złoty polski
EUR Euro